Středa 19. dubna od 19,00

Divadelní uskupení OchOTNICE
Alois Jirásek

Lucerna

Laskavá hudební komedie pro celou rodinu Pohádková činohra Aloise Jiráska patří k zlatému pokladu české divadelní tvorby a pravidelně se k ní vrací většina tuzemských scén. Divadelníci z Otnic sáhli po její úpravě Miloslavem Čížkem a Ivanem Misařem do podoby laskavé a svěží hudební komedie, kterou opatřil zbrusu novými písněmi známý hudební skladatel Zdeněk Barták. Pod písňovými texty je podepsán Eduard Krečmar.

Lucerna

Čtvrtek 20. dubna od 16,00

Tylovo divadlo Újezd u Brna
Vlastimil Peška

Vostatkové sód aneb Po všem hovno, po včelách med

Divadelní hra Vostatkové sód aneb Po všem hovno, po včelách med je rozvernou komedií napsanou na motivy povídek z nezapomenutelného cyklu Slovácko sa nesúdí Zdeňka Galušky. Od předlohy se liší kromě jiného tím, že je převedena do nářečí rodiště autora hry, tedy na brněnský venkov. Jevištní zpracování odkazuje na tradici ostatků, masopustního veselí, dobu, kdy je obřadně “souzena veškerá nezdoba a nepravost obyvatel naší dědiny.” Název komedie není žádnou vulgaritou, jak by leckdo očekával. Naopak jde o vtipné lidové rčení, tradující se na moravském venkově již celá staletí.

Vostatkové sód aneb Po všem hovno, po včelách med

Čtvrtek 20. dubna od 20,00

Beseda s osobností, host přehlídky

Martin Písařík o divadle, dabingu a cestování

Martin Písařík je český televizní a divadelní herec, dabér, moderátor a hudebník.
V současné době je v angažmá v Městských divadlech pražských. Koncertuje se svou kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá své písně. Ve volných chvílích se věnuje tanci a různým hudebním nástrojům. Většina lidí si Martina Písaříka spojuje se seriálem Ordinace v růžové zahradě jako doktora Všetečku nebo s filmem Ro(c)k podvraťáků, kde hrál své nejslavnější role. Objevil se také v dětské filmové komedii Ať žijí rytíři!, kde hrál jednoho ze tří loupežníků.

Martin Písařík

Často dabuje v televizních seriálech – příklad v seriálu Dr. House patří jeho hlas doktoru Chaseovi nebo v seriálu Hvězdná brána v posledních sériích postavu Camerona Mitchela. V poslední době vešel ve známost svými cestovatelskými seriály o cestování Afrikou.

Pátek 21. dubna od 16,00

Ochotnický spolek Koryčany
Roy Cooney

1 + 1 = 3

Skvělá komedie o tom, jak jeden nedodržený harmonogram změní nejeden lidský život. V této špičkové komedii se budete smát od začátku až do konce. John Brown je taxikář, který léta utajuje skutečnost, že má dvě manželky. Vše klape kvůli přísně dodržovanému harmonogramu. Jednoho dne se však kvůli okolnostem dostane do nemocnice a na policii. Nepodaří se mu tak dodržet svůj časový harmonogram a rozjíždí se velký kolotoč lží, do kterých se stále více zamotává. Zajímavé to začne být, když se ke všemu přiznává a poprvé říká pravdu, nikdo mu však nevěří.

1 + 1 = 3

Pátek 21. dubna od 20,00

Ořechovské divadlo
Carlo Goldoni, Vlastimil Peška

Poprask na laguně aneb Bláznivá komedie

Lidi zlatý, kdyby bylo na světě takových hádek a rozbrojů jako v proslulé komedii Poprask na laguně! To by nám bylo hej! Temperament, rvačky, pračky, hádky, rozchody a usmiřování – to vše ve slavné klasické komedii ze slunné Itálie. Muži a ženy šílí! Podaří se snaživému soudnímu úředníkovi urovnat věčné spory mezi rozhádanými mileneckými páry?

Poprask na laguně aneb Bláznivá komedie

Sobota 22. dubna od 16,00

Divadlo Vřesinských ochotníků
Éric Assous

Švagřičky

Divadelní konverzační komedii Švagřičky se odehrává během jediného večera, kdy se na oslavu otevření nové vily sejdou na večeři tři bratři – pán domu podnikatel Francky, zubař David a advokát Yvan – i se svými manželkami. Hned zpočátku je zřejmé, že tyto švagrové k sobě právě neplanou horoucí láskou, nemluvě o tom, že se své muže snaží držet na krátké uzdě. Do již tak nervózní atmosféry jako bomba zapůsobí zpráva, že Franckyho žena Nicole pozvala i jeho mladou, vyzývavou sekretářku Talii. Díky odmítavé reakci všech tří mužů pojmou jejich manželky podezření, že je to milenka právě toho jejich manžela. Když se Talia s menší zpožděním dostaví, je podrobena křížovému výslechu, během kterého dojde k překvapivým odhalením

Švagřičky

a rodinná idyla bere za své. Díky brilantním dialogům a situačním zvratům je tato komedie jedinečnou hereckou příležitostí pro všechny zúčastněné.

Sobota 22. dubna od 20,00

Divadelní soubor AMADIS
Jakub Zindulka

Od Silvestra do Silvestra

Crazy komedie o (téměř) nepřekonatelných rozdílech mezi muži a ženami. Manželé Juklovi jsou dlouholetými přáteli manželů Tupých. Květa a Růžena pracují ve stejné mateřské školce, Míra a Radim jsou inženýři ve stejném výrobním podniku. Proto není divu, že se jako každý rok chystají strávit silvestrovskou oslavu pohromadě. Ale tentokrát zajde pod vlivem alkoholu vtipkování dam o neschopnosti mužů a stesky mužů na nepochopitelnost žen příliš daleko.

Od Silvestra do Silvestra

Neděle 23. dubna od 15,00

Rádobydivadlo Klapý, host přehlídky
Franz Werfel

Jacobowski a Stjerbinski

Komedie jedné tragédie. Road-play o Židovi Jacobowském a antisemitském plukovníkovi Stjerbinském, kteří prchají před nacismem z okupované Francie v roce 1940 a současně soupeří o ženu “Madam la France”, je příběh inspirovaný autobiografickými zážitky samotného autora, kombinovaný s vyprávěním židovského obchodníka S. L. Jacobowitze na podobné téma, s množstvím židovských anekdot. Komedie jedné tragédie, to je podtitul hry s nevelkou inscenační tradicí, ale se silně humanistickým posláním.

Jacobovski a Stjerbinski

Neděle 23. dubna od 17,30

Závěrečné vyhodnocení přehlídky

Mrštíkovo divadelní jaro 2023

Vyhlášení výsledků soutěžní divadelní přehlídky a předání ocenění. Vstupné na závěrečné vyhodnocení, je pro všechny divadelní účastníky přehlídky, hosty i diváky zdarma.