Lektorský sbor

Od Silvestra do Silvestra napsal Jakub Zindulka pod názvem Manželský čtyřúhelník pro sebe a tři plzeňské kolegy v roce 2015 a tři roky s touto komedií, inspirovanou částečně televizními formáty, částečně Cooneyho 1 + 1 = 3, brázdil scény po České republice. V roce 2018 pak tuto hru režíroval v Divadle Horní Počernice. Titul se několikrát objevil na amatérských jevištích, protože je scénicky i tematicky nenáročný – a tváří se, že díky výchozí situaci (dvě manželské dvojice se rozhodnou, že kvůli zásadním rozporům mezi muži a ženami se vymění, muži budou žít spolu, ženy taktéž – a vydrží to právě „od Silvestra do Silvestra“), množství zobrazovaných klišé a banalit (s nimiž se pracuje vědomě – ale ne vždy), více či méně zdařilých dialozích plných slovních hříček a vcelku vtipnému a hlavně milosrdně rychlému rozuzlení přinese divákovi prosmátý večer s tím, že není potřeba, aby si, odcházející z tohoto kusu, úplně přesně pamatoval, co viděl a o čem to vlastně bylo. AMADIS Popůvky, tentokrát ve složení režisér Tomáš Hradila a účinkující Josef Širhal, Tibor Bíbel, Jana Lautrbachová a Radka Schardová, si tento titul vybral s tímto vědomím. A díky tomu, že zúčastnění si vzali kus za svůj a uvěřili jeho možnostem, díky mimořádné řemeslné vybavenosti všech zúčastněných a nadstandardní invenci zejména herecké nastalo něco, co se dá s trochou nadsázky nazvat „amadisko-boleradickým zázrakem“. Protože replika střídala repliku, situace situaci, všichni hráli nejen jako o život, ale také konkrétně a přesně (pánové herci prominou, dámy byly o kousek lepší), ve scéně sice esteticky ošklivé a možná v jednom momentu zbytečně proměňované, ale funkční, a sál doslova burácel smíchem od začátku až do konce. Bylo těžké nepodlehnout všeobecnému diváckému nadšení, bylo těžké nevyseknout souboru poklonu s tím, že není připomínek, ale přece jen se detaily našly. Takže Tibor byl požádán, aby se přestal bavit sám sebou a kolegy a věnoval se své postavě, Josef, aby se zbavil svého oblíbeného porušování „čtvrté stěny“, Jana, aby při telefonátech čekala na odpovědi protistrany, všichni čtyři, aby ty telefonáty přece jenom lépe synchronizovali. Chlapi aby do opilecké scény zakomponovali aspoň jeden opilecký detail (neboť jsou příliš střízliví a resumé večera pak není až tak uvěřitelné – kolega Kodeš promptně nabídl řešení a způsob jak), Josef aby lépe vygradoval monolog v prvním jednání a aby se všichni laskavě na návštěvě přezouvali. O čem to bylo, si opravdu téměř nepamatuji – ale bavila jsem se královsky. Do dalšího života si odnáším recept na jednohubku s křupkou a návod na řešení penicilinové krize prostřednictvím lednicové amnézie. Díky.

Laická porota

               Silvestr je posledním dnem roku ! Pro laickou porotu bylo představení souboru Amadis posledním, ke kterému se vyjadřovala. V podstatě to bylo představení, které bylo pomyslnou silvestrovskou tečkou za sérií soutěžních představení přehlídky. Kdo v sále divadla byl potvrdí, že se jednalo o dvě hodiny, kdy se publikum nepřetržitě a poctivě smálo. A to v dnešní době není samozřejmostí.

               Pánská část poroty vyslovila plné pochopení pro situace, kdy se například řešilo zvednuté prkénko na WC nebo špinavé ponožky vedle koše na prádlo. Jedna z porotkyň dokonce přišla s podezřením, že vystupující herci musí mít nainstalován odposlech v kuchyni její domácnosti, kde s manželem řeší podobné problémy a jejich dialogy jsou autentické s těmi, které autor zařadil do textu hry. Účinkující je mistrně interpretovali. Po souboru žádala termíny jejich nejbližších představení, kam určitě přivede svého manžela, aby se podíval….

               Hra byla skvělou propagací regionálních potravin. Na scéně se manipulovalo s česnekem, pivem, moravským vínem, kremžskou hořčicí nebo rohlíky z místních pekáren. Protože jeden z členů poroty je „pivní fajnšmekr“ doporučila laická porota souboru změnu značky piva, které používá jako rekvizitu. To, které herci použili, podle něho patří mezi nejlevnější a nejméně kvalitní, které lze u nás sehnat v síti supermarketů.  Výběr piva tak nekorespondoval   s řemeslnou  kvalitou představení.

               Laická porota kladně hodnotila návod k domácí výrobě penicilínu, které herci divákům nabídli v rámci konzumace potravin. Tento postup by mohl vyřešit občasný výpadek penicilínových léků v našich lékárnách.

               Hercům Amadisu patří velký dík za skvělou zábavu, kterou divákům v sobotním  večeru nabídli.

Diváci

Každý divák má možnost zúčastnit se hodnocení.

Tentokrát se hodnocení zúčastnilo 66 diváků a hlasovali následovně: Líbilo: 64, Líbilo s výhradami: 2, Nelíbilo: 0

Recommended Articles