Lektorský sbor

Assousovy Švagřičky jsou u amatérských souborů vcelku oblíbené a na Mrštíkovo divadelní jaro přivezlo Divadlo Vřesinských ochotníků. Svižnou francouzskou konverzační komedii o tom, kterak se na rodinnou oslavu tří dvojic, advokáta Yvana, zubaře Davida a podnikatele Franckyho s manželkami, dostane Natálie, klientka jednoho, pacientka druhého a sekretářka třetího bratra a (pravděpodobně) milenka všech tří, načež se díky ní odhalí leccos ošklivého z minulosti pánů, povah dam a života všech přítomných. Relativně nezkušený soubor (Švagřičky jsou jeho druhou velkou inscenací po Vraždě sexem) má velkou devizu ve zkušeném a řemeslně vybaveném režisérovi Ondřeji Bendovi, který pracuje se štítinskou ŠAMU a za relativně krátkou dobu (společně se svým otcem Václavem Bendou) vychoval tento soubor v respektuhodné amatérské těleso, věnující se především komediálnímu žánru. Nutno přiznat, že i Vřesinští mají pod jeho vedením velmi slušně nakročeno. Volba předlohy se ukázala jako šťastný krok, soubor disponuje odpovídajícími konverzačními schopnostmi. Jednoduchá scéna, laděná do barvy lila a představující dosud nedozařízený pokoj ve vile pro střední třídu, je funkční i esteticky příjemná. Role byly typově dobře obsazeny, situace a dialogy uspokojujícím způsobem vyloženy z hlediska základních motivací a vnitřních důvodů jednání. Škoda jen, že se nedařilo držet žánr – náročný úkol představit „legraci, která bolí“ tu a tam způsobil, že komedie sklouzla do dramatu, což nebylo ku prospěchu věci. Míra nadsázky u herců kolísala; nejlépe z tohoto hlediska vychází opět Ondřej Benda, který v inscenaci hraje Davida – ovládá totiž bezpečně zejména fázi zveřejňování. To, že režisér hrál, však vedlo k tomu, že některá aranžmá nefungovala významově a postavy byly většinou odkázány na slovo, chyběly činnosti a mimoslovní jednání (a to, že režisér připomínkuje každé představení na základě videonahrávek, je jako metoda inspirativní, ale bohužel zjevně nestačí). A představitelka Natálie drží odpovídající míru tajemství, ale přece jen bychom uvítali zveřejnění důvodu, proč vlastně na večírek dorazila (přičemž nemusí být stejný při jejím příchodu a odchodu). Nicméně jsme s Vřesinskými strávili příjemné odpoledne (i když je znervózněly divácké ne-reakce, na které ve svých končinách nejsou zvyklí) a těšíme se na jejich příští inscenaci. 

Laická porota

Již zkratka názvu souboru z Vřesiny DIVOCH hodně napovídala tomu, co laická porota od soutěžního přestavení mohla očekávat. Sedm DIVOCHů na jevišti nabídlo divákům svižnou komedii, která řešila vztahy mužské a ženské části populace. Každá z jednajících postav měla svůj vlastní charakter a představy o životě v rodině. Ve vztazích jednajících postav mělo svoje místo pokrytectví a zbabělost.

               V pátek 21.4. laická porota řešila matematický vztah 1 + 1 = 3 a nedošla k téměř žádným závěrům.  Podobně na tom byla i při představení Švagřičky, kdy by se vztahy mezi jednajícími postavami daly vyjádřit podobným nekorektním matematickým vztahem 3 + 3 = 7, přičemž  sedmička by se dala nahradit i vyššími čísly. A k vysvětlení toho již laická porota opravdu neměla matematické dovednosti nebo intelektuální kapacitu.

               Porota konstatovala, že soubor z Vřesiny je nejvzdálenějším souborem, který na letošní přehlídku přijel. Divákům dokázal připravit velmi příjemné sobotní odpoledne a tak věříme, že vystoupení  v Boleradicích nebylo jejich poslední.

Diváci

Každý divák má možnost zúčastnit se hodnocení.

Tentokrát se hodnocení zúčastnilo 52 diváků a hlasovali následovně: Líbilo: 47, Líbilo s výhradami: 2, Nelíbilo: 3

Recommended Articles