Lektorský sbor

Soudní proces aneb Nic není černobílé autorky a režisérky Markéty Hanzelové v podání divadelního souboru VITUS Syrovice byl prvním justičním příspěvkem na letošním Mrštíkově divadelním jaru. Syrovice mají dlouhou divadelní historii, ale tento soubor na ni navázal teprve před deseti lety. Za tu dobu vytvořil šest inscenací, z toho pět autorských, pod nimiž je podepsána právě Markéta Hanzelová, mimo jiné současná studentka režijní školy ADA.

Lehkým perem napsaná komedie o případu olympijského vítěze ve skoku do dálky, který jednoho dne skončí zdrogovaný a opilý na zahradě zcela neznámé paní, jíž zničil plot a záhon s jahodami (škoda vyčíslena na tři sta tisíc) a krom toho jí způsobil výraznou psychickou újmu (vyčíslena na pět set tisíc). Soudní projednávání tohoto případu včetně výpovědí svědků a špičkování obhájkyně v podání Dany Kratochvílové a žalobkyně v podání Dagmar Ryšánkové je oživeno rasantními dialogy dvou soudních přísedících. Později se ukáže, že představují personalizované vnitřní konflikty, jeden je oním příznačným „andílkem“, druhý „ďáblíkem“ na rameni soudce – pozoruhodně přesně hraje Naděžda Adámková za asistence Jarmily Kaslové. Procházíme také retrospektivami, jež napovídají, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Slabinou předlohy se slušně napsanými dialogy a dobře zvládnutým žánrem je nedořešenost některých konkrétních vedlejších aspektů případu. Inscenaci samotné by prospělo výrazné zvýšení dynamiky (bylo bohužel evidentní, že za některé prodlevy může neznalost textu) a srovnání míry stylizace u jednotlivých postav (obzvláště kontrastně působí Roman Klimeš v roli taxikáře Juchelčíka, jenž své roli přisoudil spíše civilnější projev, a Marek Wolf coby Mgr. Bc. Fc. Julius Čilka, CSc., který je spíše karikaturou).

Soudní proces aneb Nic není černobílé DS VITUS Syrovice je dalším příspěvkem do portfolia českého amatérského autorského divadla – na letošním Mrštíkově divadelním jaru se v tomto ohledu velmi urodilo. A přes výhrady, jež lektorský sbor během debaty pojmenovával, je syrovická inscenace příspěvkem respektuhodným.

Recommended Articles